W dniach 26-28 stycznia, w Centrum Wystawienniczym EXPO XXI w Warszawie, odbyły się 29. Międzynarodowe Targi Sprzętu Oświetlenia ŚWIATŁO (www.lightfair.pl) i 19. Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA (www.elektroinstalacje.pl). W tym samym miejscu i czasie odbyły się 26. Międzynarodowe Targi Automaticon. Patronat Honorowy nad Targami Światło i Targami Elektrotechnika objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Najważniejsze wydarzenia Targów:

 • 11 specjalistycznych szkoleń, warsztatów i konferencji
 • 3-dniowe warsztaty szkoleniowe na terenie targowym
 • 2-dniowe spotkania z architektami i projektantami
 • ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA dla samorządów
 • Dzień Mazowieckiego Inżyniera Budownictwa
 • Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursach:
  • Konkurs na Najlepszy Wyrób Targów
  • Konkurs na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2021 Roku
  • Konkurs na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2021 Roku
  • Konkurs Loft Wczoraj i Dziś oraz Lampa w Geometrycznej Odsłonie
  • Konkurs na Najlepsze Stoisko Targów

Na Targach Światło prezentowane było zarówno oświetlenie przemysłowe i drogowe jak i oświetlenie architektoniczne i mieszkaniowe. Specjalną prezentację włoskiego designu zorganizował klaster Luce in Veneto. Bardzo ciekawe i designerskie rozwiązania opraw oświetleniowych zaprezentowały firmy polskie. Konkurs na najlepsze stoisko targowe wygrała firma Nowodworski Lighting, której stoisko wzbudzało podziw odwiedzających. Drugie miejsce zajęła firma ELSTEAD Lighting, zaś trzecie firma GRODNO.

Tegoroczną edycję Targów odwiedziło 4.534 osób, w tym 544 odwiedzających z zagranicy (z 24 krajów).

Po raz pierwszy Targi odwiedziła także misja handlowa przedsiębiorców z Kazachstanu.
Mimo ograniczeń spowodowanych pandemią Covid-19, szkolenia dotyczące oświetlenia spotkały się z zainteresowaniem uczestników, a dyskusje na poruszone tematy trwały jeszcze po ich zakończeniu.
Były to trzy szkolenia:
1) Nowe wymagania dla sprzętu oświetleniowego i elektrycznego – przegląd wymagań i praktyczne obowiązki. Kompendium wiedzy dla sprzedawcy i kontrolera
2) Nowoczesny sprzęt oświetleniowy wymagania , rozwiązania, badania – kompendium wiedzy dla projektanta i producenta
3) Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe w służbie samorządu

W szkoleniach tych prezentacje prowadzili zarówno wystawcy jak i eksperci
z ośrodków badawczych, UOKiKu, Związku Pracodawców Dystrybucji Elektrotechniki oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających Jednostki Samorządu Terytorialnego.

Przez dwa dni targów odbywały się stacjonarno-wirtualne spotkania z architektami
i projektantami wnętrz. Spotkania prowadziła arch. Justyna Smolec w ramach cyklu „Świadomy Projektant”. Spotkania transmitowane były on-line na Facebooku, LinkedInie i Youtubie. Wydarzenia obserwowało jednocześnie kilkaset osób, a tematy dyskusji spotkały się z zainteresowaniem uczestników o czym świadczą bardzo pozytywne komentarze na czacie a także opinie osób, które przyszły na targi i uczestniczyły bezpośrednio w tych spotkaniach.

Pełny raport dostępny jest na stronie: Raport z 29. Międzynarodowych Targów Światło – Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO – Warszawa 26-28 stycznia 2022 (lightfair.pl)