W dniu 17 lutego 2025 r. w siedzibie Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursu Osobowość Roku 2024.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizatorów, 8-ciu ogólnopolskich organizacji branżowych: Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki, Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej, Polskiego Stowarzyszenia Branży Elektroenergetycznej, Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego, Krajowej Izby Gospodarczej Elektryki, Stowarzyszenia Teletechników Polskich XXI.
Celem Konkursu jest wyróżnienie i promowanie, twórców wdrożonych, innowacyjnych rozwiązań i przedsięwzięć techniczno-gospodarczych oraz promocja i popularyzowanie dorobku twórców techniki, nauki i nowoczesnej gospodarki w zakresie elektrotechniki, elektroenergetyki, teletechniki i oświetlenia w Polsce. Konkurs promuje konkretne osoby, o których bardzo często zapominamy, mówiąc tylko o osiągnięciach instytucji oraz firmy w których są oni zatrudnieni.
Tytuł Osobowości Roku 2024 otrzymali:
w kategorii NAUKA – Pan dr hab. inż. Ryszard Piramidowicz
w kategorii GOSPODARKA – Pan Karol Skupień
w kategorii OTOCZENIE BIZNESU – Pan Czesław Lang
W kategorii NAUKA:
Pan Ryszard Piramidowicz (dr hab. inż., profesor uczelni)
Optoelektronik, absolwent Wydziału Elektroniki i technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Praca doktorska obroniona z wyróżnieniem w 2000 r., habilitacja w roku 2013. Absolwent programu Science Infrastructure Management Support NCBiR (2014), absolwent podyplomowych studiów MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej (2020), studia ukończone z wyróżnieniem. Autor ponad 150 artykułów naukowych (h-index 19) i ponad 400 komunikatów konferencyjnych na konferencjach krajowych i międzynarodowych, w tym referatów zaproszonych. Kierownik licznych projektów badawczych (krajowych i zagranicznych) i inwestycyjnych w Politechnice Warszawskiej o łącznej wartości ponad 120 mln PLN.
Od 2001 r. zatrudniony na stanowisku adiunkta w Zakładzie Optoelektroniki Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej (od 2013 r. na stanowisku profesora).
W latach 1998-2003 oraz 2006-2010 specjalista i ekspert w Centrum Badawczo-Rozwojowym Telekomunikacji Polskiej S.A. W latach 2008-2020 zastępca ds. naukowych dyrektora IMiO PW, w latach 2019 – 2022 dyrektor Szkoły Doktorskiej Nr 3 w Politechnice Warszawskiej, a od października 2020 r. kierownik Zakładu Optoelektroniki IMiO PW. Dyrektor programu rozwoju układów fotoniki scalonej w firmie VIGO Photonics S.A. Współzałożyciel oraz CEO startupu LightHouse (spin-off PW).
Prof. Ryszard Piramidowicz prowadzi wielowymiarową działalność w obszarze szeroko rozumianej optoelektroniki i fotoniki. Realizuje prace naukowo-badawcze i wdrożeniowe, inicjuje i kieruje licznymi programami inwestycyjnymi, współpracuje z ośrodkami przemysłowymi, zajmuje się kształceniem i mentoringiem młodzieży szkolnej, studentów i doktorantów, rozwojem kadry i popularyzacją wiedzy. Inicjuje i animuje działania na rzecz krajowego środowiska fotonicznego (w ostatnich latach korzystając z pozycji przewodniczącego Polskiego Komitetu Optoelektroniki Stowarzyszenia Elektryków Polskich/ PKOpto SEP).
W kategorii GOSPODARKA:
Pan Karol Skupień
Prezes Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej (KIKE) od maja 2017 r., gdzie odgrywa kluczową rolę w reprezentowaniu interesów małych i średnich przedsiębiorców telekomunikacyjnych w Polsce.
Jego działania miały istotny wpływ na rozwój rynku telekomunikacyjnego, zwłaszcza w kontekście infrastruktury szerokopasmowej. Jednym z najważniejszych osiągnięć było obniżenie stawek za korzystanie z podbudowy słupowej przedsiębiorstw energetycznych oraz zmiana warunków technicznych, które wcześniej utrudniały operatorom możliwość korzystania z tych słupów.
Dzięki tym działaniom udało się ujednolicić zasady dostępu, co ułatwiło operatorom korzystanie z istniejącej infrastruktury i przyczyniło się do dynamicznego rozwoju sieci telekomunikacyjnych.
Pan Karol Skupień angażując się w dialog z administracją publiczną, wykorzystując swoje umiejętności negocjacyjne z politykami i urzędnikami, dzięki nawiązaniu współpracy z pozostałymi branżowymi organizacjami pozarządowymi, przyczynił się do utrzymania i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw telekomunikacyjnych oraz utrzymania niskich cen dla abonamentów.
W kategorii OTOCZENIE BIZNESU:
Pan Czesław Lang
Kolarz torowy i szosowy, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Moskwie. Pierwszy zawodowy kolarz w naszym kraju. Obecnie jest dyrektorem generalnym firmy Lang Team oraz największego sportowego wydarzenia w Polsce, wyścigu Tour de Pologne. Do jego największych sukcesów można zaliczyć również srebrny medal mistrzostw świata w Valkenburgu w 1979 oraz brązowy medal mistrzostw świata w San Cristobal w 1977.
Czesław Lang jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski oraz zwycięzcą wyścigu Tour de Pologne. Jest inicjatorem innowacyjnych rozwiązań w organizowanym przez siebie Tour de Pologne, które nie tylko podnoszą rangę wyścigu, ale również wyznaczają nowe standardy w świecie sportu. Jednym z kluczowych przykładów jego nowatorskiego podejścia jest zastosowanie lamp bezpieczeństwa, które towarzyszą peletonowi podczas rywalizacji. Ponadto, Czesław Lang konsekwentnie wdraża nowoczesne technologie w transmisjach telewizyjnych, takie jak kamery 360 stopni i drony, które pozwalają kibicom na całym świecie śledzić wydarzenia z niespotykanej dotąd perspektywy. Dzięki jego wizjonerskiemu podejściu Tour de Pologne nie tylko zyskuje miano jednego z najważniejszych wyścigów kolarskich na świecie, ale także staje się wzorem dla innych organizatorów pod względem innowacyjności i bezpieczeństwa.