• Oprawy oświetleniowe

  • Systemy sterowania oświetleniem ulicznym

  • Inteligentne i zdalne zarządzanie do celów nieoświetleniowych (IoT)

Orange Polska

Orange to nie tylko jeden z największych dostawców usług telekomunikacyjnych w Polsce, ale także lider cyfrowych transformacji. Jako Partner Polskiego Samorządu, dostarcza nowoczesne  systemy zarządzania usługami miejskimi, by generować oszczędności, zapewniać korzyści mieszkańcom i dbać o środowisko naturalne. Zintegrowane zarządzanie w modelu „smart” wieloma usługami miejskimi – np. wodą, energię, ciepłownictwem czy oświetleniem – jest możliwe, dzięki rozwiązaniom Internetu Rzeczy (IoT).  Korzysta z nich już 80 miejscowości w Polsce, udowadniając, że nawet niewielkie miejscowości  mogą przemienić się w Smart City.

 

Jeden wspólny system IoT od Orange obejmuje wiele usług podstawowych dla każdego mieszkańca. Wystarczy wymienić tylko zaopatrzenie w wodę i opomiarowanie jej zużycia, energooszczędne oświetlenie wraz z systemem zarządzania, systemy rowerów miejskich, inteligentny monitoring i zarządzanie miejscami parkingowymi, odbiór i utylizację odpadów, czy dostarczanie energii elektrycznej. A do tego można jeszcze dodać czujniki jakości powietrza, wody i tzw. inteligentne ławki, które umieszczone w przestrzeni miejskiej zapewniają dostęp do internetu i możliwość ładowania urządzeń mobilnych – smartfonów i tabletów, a energię czerpią z baterii słonecznych.

Wybrane rozwiązania dla miast od Orange:

Smart Lights

Smart Lights to nowoczesny system zarządzania oświetleniem zewnętrznym dla miejscowości, które stawiają na ekologię i oszczędności. Dzięki temu rozwiązaniu można w prosty sposób sterować oświetleniem ulic, parków, osiedli mieszkaniowych i innych przestrzeni miejskich. Platforma Live Objects pozwala zarządzać całym systemem oświetlenia i pojedynczymi lampami z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu. System Smart Lights działa na przykład w Lwówku Śląskim czy Bolesławcu.

Korzyści Smart Lights:

  • Oszczędności – mniejsze rachunki za energię elektryczną – lampy świecą tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, a natężenie oświetlenia jest dostosowane do warunków atmosferycznych i ruchu w danej lokalizacji.
  • Efektywność – automatyczny system sterowania oświetleniem jest dopasowany do pór roku, warunków pogodowych, natężenia ruchu. Może zmniejszyć nawet o kilkadziesiąt procent zużycie energii elektrycznej.
  • Pełna kontrola – stały i jednoczesny odczyt ze wszystkich opraw LED. Dane i raporty parametrów elektrycznych dostępne są z poziomu prostej aplikacji i przechowywane na serwerze o najwyższych standardach bezpieczeństwa.
  • Bezpieczeństwo – automatyczne wykrywanie awarii oświetlenia oraz nieprawidłowych parametrów sieci elektrycznej. System wysyła alarm w przypadku nieprawidłowości.
  • Uniwersalność – Smart Lights współpracuje z oprawami LED wielu producentów, a dane są przesyłane za pomocą sieci GSM.
  • Troska o otoczenie – oprawy LED są zaprojektowane tak, by jak najbardziej ograniczyć zanieczyszczenie światłem (ang. light pollution), które zaburza naturalny dobowy cykl ludzi i zwierząt.
  • Wygoda i zdalne zarządzanie – Platforma Live Object, autorskie rozwiązanie Orange, umożliwia sterowanie oświetleniem z każdego miejsca z dostępem do internetu. Smart Lights umożliwia sterowanie zarówno całym oświetleniem jak i pojedynczymi lampami.

Smart Water

Smart Water jest nowoczesnym rozwiązaniem przeznaczonym dla gmin, miast i przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. Przekłada się na wiele korzyści dla społeczności i środowiska naturalnego: zapobiega stratom wody, generuje oszczędności i usprawnia zarządzanie.

Smart Water automatycznie, bez udziału inkasenta, odczytuje stan wodomierzy i wysyła go siecią GSM. To oznacza, że w każdym momencie dostępny jest odczyt ze wszystkich wodomierzy. Rozwiązanie opiera się na prostej w obsłudze aplikacji, a jego dodatkowe funkcjonalności, np. analiza przepływów wody, umożliwiają prognozę zużycia oraz planowanie remontów. System zapewnia też sprawną identyfikację awarii, dzięki bieżącemu monitoringowi pozwala zmniejszyć strat wody nawet o kilkanaście procent. Smart Water działą w ponad 30 miastach w całej Polsce. Korzysta z niego na przykład niemal cała prawobrzeżna część Szczecina, a w Krośnie Odrzańskim cały system wodociągowy objęty jest Smart Water.

Smart Energy i Fotowoltaika

Smart Energy to efektywne, nowoczesne instalacje fotowoltaiczne produkujące zieloną energię z promieniowania słonecznego oraz kompleksowy, unikalny na rynku system monitoringu i zarządzania przepływami energii.

Mózgiem systemu jest Smart Energy Controller, unikalne rozwiązanie od Orange. Monitoruje fotowoltaikę oraz całą instalację wraz z podłączonymi urządzeniami i obwodami 24 h na dobę. Kontroluje w czasie rzeczywistym kilkadziesiąt parametrów energii. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, wysyła automatycznie powiadomienia i alarmy, by zapewnić pełne bezpieczeństwo. Dodatkowo Smart Energy Controler ma wbudowany system „Strażnika Mocy”, co gwarantuje uniknięcie dodatkowych kosztów z tytułu tzw. ustawy mocowej. Strażnik mocy umożliwia zdalne włączanie wyłączanie urządzeń lub obwodów.

Smart Bikes: system rowerów miejskich czwartek generacji, w którym każdy rower wyposażony jest w moduł GSM i GPS, a wypożyczać można je nie tylko z fizycznych stacji bazowych, ale też w dowolnym miejscu – zgodnie z ustalonym regulaminem. Całość dopełnia intuicyjna aplikacja mobilna i specjalna strona internetowa. Ze Smart Bikes od Orange korzystają na przykład mieszkańcy Stalowej Woli, Włocławka, czy Bolesławca.

Smart Bins: inteligentne kosze na śmieci, które same informują o tym, w jakim stopniu są zapełnione. Dzięki temu odpady odbierane są dokładnie wtedy, kiedy jest taka potrzeba, co oznacza optymalizację pracy służb oczyszczania miasta, np. poprzez dostosowanie trasy śmieciarek 

Aby cała Infrastruktura Smart City mogła sprawnie działać, musi być odpowiednio zarządzana. Zapewnia to platforma Orange IoT Live Objects, zbierająca dane z systemów IoT i pozwalająca na ich analizę, na podstawie której można podejmować decyzje kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania miasta. Platforma pozwala na integrację wszystkich systemów miejskich w taki sposób, by zarządzanie nimi było możliwe z każdego miejsca, w którym dostępne jest połączenie z internetem.

Poszczególne elementy infrastruktury IoT łączą sie ze sobą dzięki  specjalnym kartom SIM tzw. M2M (Machine 2 Machine) podobnym do tych, jakie spotykamy w naszych smartfonach. Z kart M2M od Orange w Polsce korzystają już 2 miliony urządzeń, czyli 40% całego krajowego rynku M2M. Tak wysoki udział zapewnia Orange pozycję lidera.

Obsługująca połączenia M2M sieć LTE-M od Orange dostępna jest już na terenie całej Polski. Dzięki bardzo dobrym właściwościom propagacyjnym, zasięg LTE-M jest wystarczający nawet w bardzo trudno dostępnych miejscach, w tym również tam, gdzie znajdują się kluczowe dla funkcjonowania miasta instalacje podziemne. Dzięki temu do sieci LTE-M mogą zostać podłączone również urządzenia zlokalizowane pod poziomem gruntu.

 

Krajowe Centrum Doradztwa i Szkoleń Oświetleniowych dla urzędów gmin (miast) oraz powiatów
kontakt: doradztwo@pzpo.pl, tel.: 22 649 76 69
Obsługa administracyjno-techniczna Krajowego Centrum – Agencja SOMA Sp.J.,  02-796 Warszawa, ul. Bronikowskiego 1, tel.: 22 843 20 19

Post navigation