W dniach 15 – 17 marca, w EXPO XXI w Warszawie, odbyły się 30. Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO 2023 i 20. Międzynarodowe Targi ELEKTROTECHNIKA 2023.

Na terenach targowych – 3 hale wystawiennicze, ponad 10 tys. metrów kw. zajętej powierzchni – zaprezentowało się 237 firm. Poza firmami polskimi, swoje produkty zaprezentowali wystawcy z: Bułgarii, Chin, Czech, Grecji, Holandii, Niemiec, Litwy, Turcji, Ukrainy, Włoch oraz Węgier.

Tegoroczną edycję Targów odwiedziło 5.985 osób. Warto podkreślić, że utrzymuje się stała tendencja wzrostu liczby odwiedzających Targi z zagranicy, co bardzo cieszy zarówno organizatorów, jak i wystawców.

Odwiedzający z zagranicy stanowili 19,6% wszystkich odwiedzających.

Dla gości zagranicznych Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO 2023 i Międzynarodowe Targi ELEKTROTECHNIKA 2023 stały się okazją do bezpośrednich spotkań z polskimi producentami.

Mimo trudnego czasu pandemii i obecnego kryzysu, wywołanego wojną w Ukrainie, udało się zorganizować unikalną platformę kontaktów B2B, która w bardzo dobrym świetle pokazuje zarówno rozwijającą się polską myśl technologiczną, jak i zaangażowanie przedsiębiorców w rozwój sektora oświetleniowego
i elektrotechnicznego w Polsce.

15 marca Targi odwiedził i zapoznał się z ekspozycją targową Pan Minister Grzegorz Piechowiak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Pełnomocnik Rządu do spraw inwestycji zagranicznych.

Wraz z Polską Agencją Inwestycji i Handlu zorganizowana została misja handlowa przedsiębiorców z Kazachstanu, którzy uczestniczyli, w specjalnie zorganizowanych, spotkaniach z wystawcami polskimi. Ponadto mieli oni okazję odwiedzić zakłady produkcyjne w celu zapoznania z technologią produkcji i jej wymaganiami.

Obu imprezom towarzyszyło w tym roku 19-cie specjalistycznych szkoleń i praktycz- nych warsztatów. W szkoleniach i warsztatach łącznie wzięło udział 863 uczestników.

Jednymi z najważniejszych wydarzeń tegorocznych Targów były wykłady i panele dyskusyjne z architektami i projektantami.

Przez dwa pierwsze dni Targów prowadzone były spotkania z cyklu ŚWIADOMY PROJEKTANT, których pomysłodawczynią jest architekt Justyna Smolec.

W tym roku tematyka zarówno prezentacji, jak i dyskusji krążyła wokół problematyki energooszczędności i projektowania zrównoważonego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło takich naukowych autorytetów architektury jak prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Kuryłowicz & Assiociates, czy dr inż. arch. Anna Lorens – wykładowczyni na Politechnice Warszawskiej.

Trzeciego dnia Targów odbyło się seminarium ŚWIATŁO ZINTEGROWANE – człowiek, oświetlenie, architektura, przygotowane przez dr hab. inż. arch. Justynę Martyniuk – Pęczek, profesor Politechniki Gdańskiej. W trakcie spotkania przedstawiono kluczowe elementy nowego  kierunku  w  oświetleniu,  zgodnie,  z  którym  rośnie  znaczenie  światła  dziennego w kształtowaniu architektury. Naukowcy z polskich i zagranicznych uczelni, tacy jak: dr hab. inż. arch.  Anna Maria Wierzbicka,  prof. inż. arch.  Elżbieta Ryńska,  dr  Aicha Diakite-Kortlever, dr Natalia Sokół i Marek Marciniec, zaprezentowali metody projektowania, przy wykorzystaniu światła dziennego,
do oświetlenia przestrzeni architektonicznych  oraz przedstawili wyzwania z tym związane, poparte przykładami z praktyki.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją Raportu, która dostępna jest na stronie:

https://lightfair.pl/wp-content/uploads/2023/04/raport_2023.pdf